LDL
ЛПНЩ

Поліетилен(ПЕ)

[-CH2-CH2-]n,

де n - ступінь полімеризації (СП), існує у двох модифікаціях, що відрізняються за структурою, а виходить, і за властивостями. Обидві модифікації виходять з етилену CH2=CH2.

В одній з форм мономери зв'язані, в основному, у лінійні ланцюги

-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-

с СП звичайно 5000 і більше.

В інший - розгалуження з 4-6 вуглецевих атомів приєднані до основного ланцюга випадковим образом:

Виробництво поліетилену високої щільності (ПЕВЩ) базується на процесах каталітичної полімеризації етилену при низькому тиску (до 20 атм). Лінійні поліетилени утворюють області кристаличності, які сильно впливають на фізичні властивості зразків. Цей тип поліетилену звичайно називають поліетиленом високої щільності; він являє собою дуже твердий, міцний і твердий термошар, широко застосовуваний для литтєвого й видувного формування ємностей, використовуваних у домашньому господарстві й промисловості. Поліетилен високої щільності міцніше поліетилену низкою щільності.

ВЛАСТИВОСТІ ПОЛIЕТИЛЕНУ ВИСОКОЇ ЩІЛЬНОСТІ

СП:від 1000 до 50 000

Тпл:129 - 135 °С

Тст:ок. - 60 °С 

Щільність:0,95 - 0,96 г/см3 

Кристаличність:висока 

Розчинність:розчинний в ароматичних вуглеводнях тільки при температурах вище 120 °С

Розгалужені поліетилени спочатку одержували нагріванням етилену (зі слідами кисню як ініціатора) до температур порядку 200° С при дуже високих тисках (понад 1500 атм). Розгалуження зменшують здатність поліетилену до кристализаціі, в результаті цей різновид поліетилену має наступні властивості:

ВЛАСТИВОСТІ ПОЛIЕТИЛЕНУ НИЗКОI ЩІЛЬНОСТІ

СП:від 800 до 80 000 

Тпл:108 - 115 °С 

Тст:нижче -60 °С 

Щільність:0,92 - 0,94 г/см3 

Кристаличність:низька 

Розчинність:розчинний в ароматичних вуглеводнях тільки при температурах вище 80°С

Поліетилен низкої щільності (ПЕНЩ) за обсягом виробництва й застосування займає провідне місце у всіх країнах світу. Властивості ПЕНЩ у значній мірі визначаються ступенем розгалуженості, який характеризується кількістю відгалужень на 100 вуглецевих атомів. Розгалуженість ланцюга перешкоджає щільному впакуванню макромолекул ПЕНЩ і зменшує ступінь кристаличності, яка коливається в інтервалі 55-70 %. Іншим важливим показником, на який впливає розгалуженість ланцюга, є температура розм'якшення. Температура розм'якшення ПЕНЩ набагато нижче температури кипіння води, тому цей матеріал не може бути використаний для контакту з киплячою водою або парою при стерилізації.

Плівки на основі ПЕВЩ більш тверді, менш віскообразні на дотик, мають більшу щільність (0,96 г/см3) у порівнянні із плівками на основі ПЕНЩ. Міцність при розтяганні й стиску вище, ніж у ПЕНЩ, а опір розриву й удару нижче. Завдяки більш щільному впакуванню макромолекул проникність для газів у ПЕВЩ нижче, ніж у ПЕНЩ приблизно в 5-6 разів. По водопроникності ПЕВЩ уступає тільки плівкам на основі співполімерів вінілхлориду й вініліденхлориду. По хімічній стійкості ПЕВЩ також перевершує ПЕНЩ (особливо по стійкості до масел і жирів).

Однією з найважливіших галузей застосування ПЕВЩ є виготовлення дутих экструдированих пустотілих посудин (бочок, каністр, сулій) для транспортування й зберігання кислот і лугів.

У цей час знаходить усе більше широке застосування лінійний поліетилен низкої щільності - LLDPE, одержуваний при низькому тиску й помірних температурах співполімеризацією етилену з іншим олефіновим мономером, наприклад бутиленом CH2=CH CH2-CH3. Там, де в ланцюг вбудовується бутиленова одиниця, утворюється короткий бічний ланцюг:

У цьому випадку впакування ланцюгів не може бути настільки ж щільним, як для "чистого" лінійного поліетилену, тому його щільність нижче. Властивості й кількість другого мономера дозволяють одержати поліетилен з лінійною молекулою середньої щільності.

ВЛАСТИВОСТІ ЛІНІЙНОГО ПОЛIЕТИЛЕНУ НИЗКОЮ ЩІЛЬНОСТІ

СП:від 1000 до 50 000 

Тпл:120 - 130 °С 

Тст:ок. - 60 °С 

Щільність:0,89 - 0,93 г/см3

Кристаличність:середня 

Розчинність:розчинний в ароматичних вуглеводнях тільки при температурах вище 120 °С

Властивості LLDPE є проміжними між властивостями ПЕНЩ і ПЕВЩ. Однак LLDPE характеризується більш однорідним розподілом фракцій полімеру по молекулярній масі (полідисперсністю) у порівнянні з ПЕНЩ. Основними перевагами LLDPE у порівнянні з ПЕНЩ є: більш висока хімічна стійкість; більш високі експлуатаційні властивості, як при низьких, так і при високих температурах; більша стійкість до розтріскування; підвищена стійкість до проколу й розриву.

Лінійний поліетилен низької щільності являє собою міцний, дуже гнучкий і злегка пружний термошар, трохи більш м'який, легше формуємий , легко видавлюється, ніж поліетилен високої щільності.

Лінійний поліетилен низкої щільності знаходить широке застосування в виробництві покриття, пакувальних матеріалів і виробів, виготовлених методом литтєвого формування, а також застосовується для виробництва, що розтягуються й усадочних плівок з низькою проникністю. Плівки із цього полімеру мають стійкість до утворення тріщин, мають гарну міцність, прозорість і бар'єрні властивості стосовно кисню. Використання LLDPE в упакуванні заморожених продуктів обумовлюється його характеристиками при низьких температурах. Частка використання цього полімеру у виготовленні стрейч- плівок швидко росте.

Сучасні технології виробництва поліетилену будь-якого типу забезпечують санітарно-унітарно- гігієнічну безпеку його використання в якості пакувального матеріалу харчових продуктів та ємностей для зберігання питної води.

Які-небудь промислові марки поліетилену непридатні для тривалого зберігання наступних хімічних речовин: азотна кислота (понад 25%), сірчана кислота, царська горілка, сірчаний ангідрид, хлороформ, хлористий метіл, етиловий ефір, фтор, гарячі органічні масла й жири, органічні розчинники, трихлоретилен і деякі інші органічні розчинники.

С.н.с. Інституту фізико-органічної хімії й вуглехімії НАН України к.х.н. А.Н.Вдовиченко

вед.н.с. Інституту фізико-органічної хімії й вуглехімії НАН України д.х.н. С.А.Митченко

| ЛПНЩ | Що Можна Виробляти Методом Вiдцентрового Формування? | Вещества, которые можно использовать для хранения в ёмкостях |
| Технологiя Вiдцентрового Формування | Правила использования полиэтиленовых ёмкостейe |
LLC Polidon © 2011
Украïна, Донецьк, вул. Баумана, 14г, Тел: +38 062 388 23 33, Факс: +38 062 388 23 37, info@polidon.com
Web Tasarım